BASIN BİLDİRİSİ

09 Kasım 2020 00:49 Türk Ocakları Balıkesir Şubesi 14

Atatürk’ü Anarken, Anlamaya Çalışmak…

Atatürk için sıfatlar kullanmaya kalemler yetmez. Ayrıca övgüye ihtiyacı da yoktur. Dünyanın hakkını teslim ettiği bu büyük insan, Türk milletinin son büyük devlet adamı ve Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu olarak yüreklerdeki yerini almıştır.Vefatının üzerinden 82 yıl geçmesine rağmen her geçen yıl kendisine olan hayranlık, sevgi ve minnet duygularımız katlayarak artıyor.

Atatürk hiçbir siyasal hareketin, kuruluşun politik aracı değildir. O’nu bir kuruma mal ederseniz küçültürsünüz. Atatürk Türk Bayrağı, Türk İstiklal Marşı gibi ortak değerimizdir.Atatürk hiçbir siyasal hareketin, kuruluşun politik aracı değildir. O’nu bir kuruma mal ederseniz küçültürsünüz. Atatürk Türk Bayrağı, Türk İstiklal Marşı gibi ortak değerimizdir.Çok uluslu,dinli,kültürlü bir imparatorluğun külleri üzerinde milli bir Türk devleti olan Türkiye Cumhuriyeti’ni kurmayı başaran Atatürk,Meşruti Monarşi’den Cumhuriyete geçişimizin mimarı olmuştur.

Göktürklerden on dört asır sonra Türk adıyla anılan bir devlet kuran Atatürk,hanedanlar dercini kapatmıştır.
Kurtuluş Savaşı sonrası Ankara’da ‘ Şimdi bizi çok daha büyük,çok daha önemli bir savaş bekliyor.Bu savaş,cehaletle ve yoksullukla yapacağımız savaştır.’diyordu.Zora talip oldu.Elde sermaye ve yetişmiş insan yoktu. Milli kaynakların dibi kazınarak fedakarlıkla en acil ihtiyaçlar karşılandı.Modern Türkiye’nin temelleri atıldı.

10.Yıl Nutku’nda; ‘ Az zamanda çok ve büyük işler yaptık.Bu işlerin en büyüğü temeli Türk kahramanlığı ve yüksek Türk kültürü olan Türkiye Cumhuriyeti’dir.’diyerek devletini hangi temeller üzerine kurduğunu açıkça ifade etmiştir.Kendi beynimizle ve analitik düşünmeyi;azimli,kararlı,disiplinli ve çalışkan olmayı;karakter sahibi olmayı,vatan ve millet sevgisini ondan öğrendik. O, bir başöğretmendi.Kur’an’ın Türkçe anlamını ve ayrıntılı açıklamasını devrin en büyük alimi olan Elmalılı Hamdi Yazır’a yazdırdı.On bin adet basılarak,din görevlilerine ve ilgililerine dağıtımı sağlandı.Sahih-i Buhari’yi Arapçadan Türkçeye çevirterek,halkın anlamasını sağladı.Kurduğu Diyanet İşleri Başkanlığı ile halka din hizmetlerini aksatmadan sunmak istedi.

Hutbeleri Türkçeleştirerek halkın dinini anlamasının önünü açtı.Onun derdi hurafelerden dini arındırmak, dinin ana kaynaklarını Türkçeleştirerek anlaşılmasını sağlamaktı.Toplumu ölülerden yardım istemek alışkanlıklarından,hurafelerinden kurtararak,yalnız Allah’tan yardım isteyen ve yalnız Allah’a ibadet eden bir hale getirmek istedi.

İmparatorluğun yozlaşmış ortamında milli kimliğinden uzaklaşmış olan Türk milletinin evlatlarına milli kültürünü hatırlatmak,milli bilinç kazandırmak için Türkçe ve Türk Tarihi konusunda kongreler düzenleyen,kurumlar oluşturan Atatürk, Gençliğe Hitabe’yi yazarken Orhun abidelerinden esinlendi. ‘Milli kültürüne sahip çıkmayan milletler başka milletlerin avı olur.’ dedi. Milli, laik ve çağdaş esaslar üzerine oturttuğu devleti 100.yılına yaklaşıyor.Ülkemiz,bu temeller üzerinde çok yol kat etti. Enerjimizi birbirimize karşı değil kalkınma yolunda harcayarak,içte birliğimizi sağlayarak ulaşılmayacak hedef yoktur.
Kısrak başı gibi Asya’dan Avrupa’ya uzanan,boğazlarıyla denizleri bağlayan,zengin kaynakları olan bu güzel ülkeyi layık olduğu hedeflere ulaştırmak hepimizin görevi. İşte o zaman aziz Atatürk’ümüzün ruhu şad olacaktır.

‘Türkiye Cumhuriyeti’nin kurtuluş ve kuruluşunda emeği olan herkes Türk’tür.’,’Ne mutlu türküm diyene’ diyerek, tercihini Türkiye’den yana kullanarak bu toprakları vatan olarak kabul edip,bu ülkenin vatandaşı olmayı şeref sayan insanları bağrına basan Atatürk,Batıdan yayılan ırkçı milliyetçilik yerine kültür milliyetçiliği duruşu ile kucaklayıcı ve birleştirici olmuştur.

Her geçen zaman seni bize daha iyi öğretiyor,hatırlatıyor.Büyük Atam,çağdaşın olan diktatör,katliamcı devlet adamları lanetle anılırken; yurtta ve dünyada saygıyla anılıyorsun,örnek gösteriliyorsun. Yüreklerimizde bir bayrak gibi dalgalanıyorsun.

Yorum Ekle

İlk Yorumlayan Siz Olun!
  • Etiketler

YENİ GALERİLER

Türk Ocakları Balıkesir Şubesi

Türk Ocakları Balıkesir Şubesi'ne ait kurumsal bilgilerin, çalışmalar ve etkinliklerin yer aldığı kurumsal web sitesi.

Türk Ocakları Balıkesir Şubesi

Adres: Eski Kuyumcular Mah. Anafartalar Cad. Mortaş İş hanı B Blok No:56-57 Karesi/BALIKESİR
10100 /

Dernek Yazılımı: Medya İnternet™ - Dernek Sitesi Kulga © Tüm Hakları Saklıdır.