TÜRK OCAKLARI 109 YAŞINDA

24 Mart 2021 10:00 Türk Ocakları Balıkesir Şubesi 95

Türk Ocakları Türk milli varlığının yok olma tehlikesi ile karşı karşıya kaldığı bir dönemde, bu acıyı yüreklerinde duyan, dönemin milli şuur sahibi gençleri ve aydınlarının milliyetçilik zemininde teşkilâtlanarak, milli kültür ve ahlâkın geliştirilmesi, milli birlik ve toplum yapısının sağlamlaştırılması amacıyla 25 Mart 1912’de kurulmuş, kamu yararına çalışan en eski sivil toplum kuruluşudur.  

 Müdafaa-i Hukuk hareketinin kurulması Kuva-yı Milliye girişimleri, Milli Mücadelenin başlaması ve en nihayet Türkiye Büyük Millet Meclisinin kuruluşu Türk Ocaklarının eseridir. 

 Türk Milliyetçiliği fikrinin yakın tarihteki en büyük başarısı Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşudur. Gazi Mustafa Kemal Atatürk yeni Türk devletinin kuruluşunda en çok Türk Ocaklarına güvendiğini sık sık ifade etmiştir. 

Türk Ocaklarının kuruluşundan bugüne kadar hiç değişmeyen gayesi; Türk milletinin varlığı ile Türkiye Cumhuriyeti’nin milli ve üniter yapısını sonsuza kadar devam ettirmektir. 

Temel misyonu; milli kültürümüzü, milli kimliğimizi, milli tarihimizi ve milletimize ait bütün değerlerimizi ve kutsallarımızı savunmak olan Türk ocaklarına bugün dünden daha çok ihtiyaç vardır. 

TÜRK OCAKLARININ 109. KURULUŞ YIL DÖNÜMÜ KUTLU OLSUN. 

 

Yorum Ekle

İlk Yorumlayan Siz Olun!
  • Etiketler

YENİ GALERİLER

Türk Ocakları Balıkesir Şubesi

Türk Ocakları Balıkesir Şubesi'ne ait kurumsal bilgilerin, çalışmalar ve etkinliklerin yer aldığı kurumsal web sitesi.

Türk Ocakları Balıkesir Şubesi

Adres: Eski Kuyumcular Mah. Anafartalar Cad. Mortaş İş hanı B Blok No:56-57 Karesi/BALIKESİR
10100 /

Dernek Yazılımı: Medya İnternet™ - Dernek Sitesi Kulga © Tüm Hakları Saklıdır.